Facebook

! Bedava Katalok!

Catalog

Aşağıdaki formu doldurarak oyun gruplarımız ve kent mobilyalarımız için en son kataloğumuzu sipariş edebilirsiniz. Bu katalog adresinize ücretsiz olarak postalanacaktır.

Güvenlik Yüzeyleri

Oyun alanının ya da spor alanının güvenliğine karar verdiren en önemli faktörlerden biri, düşmeleri absorbe edebilen güvenlik yüzeyini sağlamaktır.Çocuk parklarına uygun bir şekilde yerleştirilmiş olan bir güvenlik yüzeyleri, bir çok tehlikeli yaralanmalara engel olur.

Aşağıda belirtildiği gibi,oyun alanları ve spor alanlarında kullanılan sentetik yüzeyleri de içeren, etki hafifleştirici sağlayan,bir çok güvenlik yüzeyi malzemesi bulunmaktadır:

  • Yapay çim sistemi
  • wetpour
  • kauçuk güvenlik karosu
  • kauçuk güvenlik minderleri
  • Çakıl, kum, talaş ve ağaç kabuğu gibi doğal malzeme

Güvenli oyun, Lars Laj’ın kesin önceliğidir. Bu nedenle,Lars Laj’ın yapmış olduğu her bir oyun alanı, Oyun alanı ekipmanlarında uygulanan mevcut uluslararası standartlara uygundur. Bizim oyun parkları sistemlerimiz, Avrupa normu olan EN 1176’ya uygun olarak, Almanya TÜV organizasyonu tarafından her yıl test edilmekte, kontrol edilmekte ve belgelenmektedir.

Lars Laj’ın oyun parkları, güvenlik yüzeyi ve geleneksel kum, çakıl ve çim gibi doğal yüzeyler olarak var olan en gelişmiş teknoloji ile donatılmıştır.


Yapay çim Lars Laj Proplay
-Çocuk parkları ve spor alanlarında kullanılan Lars Laj Proplay sistemi, çocuklar için güvenli, temiz ve kuru bir yüzey sağlayan üzeri yapay çimle kaplanmış hasır tarzı bir yapıdan oluşmaktadır. Proplay paspasları yüksek kaliteli polietilen köpükten üretilmiş kapalı hücreleri bulunan bir paspaslardır.Bu nedenle de, yüksek esnekliği olan ve çok dayanıklı paspaslara sahip olmak mümkündür.Bu yüzey çocuk parklarının favorileri arasındadır.


Doğa Yüzeyi
– Çim, kum, çakıl, talaş ve ağaç kabuğu yüzeyler, Açıkhava oyun parklarının en sık kullanılan yüzey çeşitleridir. Ancak bunların, boyları alçak olan oyun ekipmanları ile kullanılması önerilmektedir.Yüksek platformları olan oyun alanlarında, sentetik yüzey malzemelerinin kullanılması daha güvenli olacaktır.


Wetpour
– Çocuk parkları ve spor alanlarında Sahip olabileceğiniz en güvenli yüzeydir. Asfalt gibi sert zeminlere doğrudan serilebilir. Alt yapı yapılması gereken zeminlerde zaman ve para kazandıran bir uygulamadır. Lars Laj müşterinin talebine göre bir çok renkte wetpour yüzey temin edebilir.


Kauçuk paspaslar, kum ve çakıl gibi gevşek yüzeylere doğrudan yerleştirilebilir.
Delikler paspasın arasından çimin çıkmasını sağlar ve böylelikle yeşil bir alan oluşturulur. Tıpa sistemi ile, paspaslar , yüzey düzeltildikten sonra toprak ya da çakılın üzerine doğrudan yerleştirilebilir. Bu güvenlik paspasları hem oyun alanları hem de spor alanları için bulunmaktadır.


Kauçuk karolar, asfalt ya da beton kaldırımlara yerleştirilebilirler.Oyun parkları için sıklıkla tercih edilirler.
Yapıştırıcı bir madde ile zemine yapıştırılırlar. Çatlama yapmadıkları için çok uzun süre kullanılabilirler. Kauçuk karolar, 1-3 mm.lik renkli kauçuk granüllerinden üretilirler ve poliüretan yapışkan ile tutturulurlar. Bu bileşimlerin karışımı düşmeye dayanıklı güvenlik yüzeyi oluşturmayı sağlar.

Tabii ki tüm oyun parkları yüzey kaplamaları kendilerine ait avantajlar ve dezavantajlar taşır. Avrupa Standartları Komitesi tarafından DIN EN 1177 normuna göre çocuk oyun parklarında düşme darbesine karşı  kullanılması gereken  bazı yüzey kaplamalarından aşağıdaki tabloda örnekler bulunmaktadır.

Malzeme tipi Tane boyutu(mm) Kat kalınlığı* (cm) Maksimum düşme yüksekliği (cm)
Humus
- - 100’e kadar
Ağaç kabuğu
20 ile 80 arasında 30 300’e kadar
Talaş
5 ile 30 arasında 20 - / -
Kum
0,2 ile 2 arasında 20 - / -
Çakıl
2 ile 8 arasında 20 - / -
Sentetik yüzey
- - 400’e kadar

*- Eğer gevşek partiküllü bir malzeme kullanılırsa, gereken kritik düşme testini sağlamak için gerekli olacak laboratuar testi tarafından bulunandan 200 mm daha fazla kat kalınlığı monte edilecektir.